Vertikální zahrady jsou moderním trendem v krajinářském designu

Graseko

Voňavá květinová zahrada na zdi bankovní instituce, exotické rostliny v kanceláři velké společnosti nebo celé malebné panely sukulentů. Moderní trend v krajinném designu jsou vertikální zahrady. Vertikální zahrada je ve skutečnosti kompozicí květin a rostlin vysazených ve speciální půdě a umístěných na vertikálních rámech. Aby rostliny rostly, kvetly a voněly, je struktura vybavena speciálním zavlažovacím systémem a také systémem živin.

GRASEKO

Co je vertikální zahrada

Jedná se o kolmou strukturu, ve které jsou vysazeny různé květiny a rostliny. Připevňuje se ke stěnám, čímž vytváří určitý geometrický tvar a rozděluje území na určité zóny. Metoda se používá k ozdobení fasád budov, k vytvoření dekorativních struktur z rostlin a k územnímu zónování jednotlivých částí zahrady. Zakladatelem umělecké a přírodní inovace je francouzský designér a botanik Patrick Blanc, který odhalil obrovské množství tropických rostlin, které mohou růst vertikálně, v malém množství půdy a dokonce i při nedostatečném osvětlení.

Realizace vertikální zahrady

Princip vytvoření vertikální zahrady je jednoduchý. Na rozdíl od tradičních vertikálních metod terénní úpravy využívajících nenáročné rostliny, jako je břečťan nebo vinná réva, je zahradní zahrada skutečným uměním. Zde se na jeden metr čtvereční vysadí několik druhů různých rostlin vedle sebe. Vertikální zahrada zabírá velmi málo místa, protože je připevněna ke zdi. V praxi stačí vytvořit strukturu, která se podobá rámečku obrázku – a polovina úlohy je hotová. Druhým krokem je umístění struktury na stěnu, vysadit rostliny a pak se už může člověk kochat.

Výhody vertikálních zahrad

  • Zlepšení kvality ovzduší – rostliny fungují jako přírodní filtr, uvolňují kyslík a absorbují oxid uhličitý. Dobré mikroklima má pozitivní vliv na zdraví a pohodu obyvatel.
  • Estetika – rostliny zdobí interiér.
  • Design – vertikální zahrady mohou oživit i ty nejnudnější oblasti, vytvořit přátelskou atmosféru.
  • Zvuková izolace – další plus terénní úpravy v absorpci hluku rostlinami. Vnější výzdoba celé budovy snižuje hluk z ulice.
  • Úspora energie – velké množství rostlin vysazených v okolí vytváří svůj vlastní ekosystém, který udržuje teplotu kolem nich. Během horkého období uvolňují listy vlhkost. To pomáhá ochladit místnost přirozeným způsobem, s výjimkou klimatizačního systému.

Odborná firma

Pokud si na takové zahradničení člověk netroufne, má možnost si objednat profesionální firmu, která se realizací vertikálních zahrad v jakékoliv podobě zabývá. Nejde jen o zahrady venkovního rázu, ale vertikální zahrady mohou být vhodným zpestřením interiéru třeba veřejných budov. K tomu ovšem je potřeba trochu fantazie a šikovnosti, která pracovníkům takových firem jistě nechybí. Tyto zahrady tak vytvářejí krásné a snadno udržitelné prostředí a dělají okolí příjemnější po všech stránkách.