Stěhování nemusí být noční můra, vezměte si dům s sebou

Mobilní dům

Říká se, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. Stěhování je sice náročné, ale nemusí se z něj stát hned nejhorší noční můra. Obzvlášť, pokud budete stěhovat celý svůj dům na nové místo, nebude stěhování tak složité a náročné. Takovou možnost vám poskytnou celoroční mobilní domy. Když se rozhodnete, že se chcete přestěhovat, stačí sehnat nový pozemek. Váš dům může klidně cestovat s vámi. Úžasné je, že některé jeho vybavení při převozu může klidně zůstat v domě.

 

Mobilní domy jsou již dneska plnohodnotným bydlením. Na výběr je z mnoha variant pláště, střechy i vnitřního uspořádání. Vybrat si v podstatě můžete i počet místností a velikost celého domu.  Výhodou takové domu je fakt, že je jednoduché se přestěhovat na jiné místo a přitom neshánět jiné bydlení. Svůj dům včetně vybavení si prostě vezmete s sebou na novou parcelu.

Mobilní dům

Pokud o stěhování v budoucnu uvažujete, je samozřejmě ideální přizpůsobit tomu také vše kolem domu. Terasa by měla být demontovatelná, bazén ideálně nadzemní a příjezd k domu by měl být ideálně o metr širší než samotný dům. Pak bude jeho přestěhování hračka.

Použít ho lze jako chatu nebo kancelář

Pokud se přeci jen rozhodnete, že na vašem stávajícím pozemku postavíte dům a bude potřeba “zbavit” se mobilního domu, nemusíte ho hned prodávat. V případě, že máte místo, kde může stát, může vám nadále sloužit. Z celoročního bydlení se jednoduše může stát chata na víkendy, prázdniny a svátky, případně kancelář nebo třeba ateliér či zkušebna.

 

Jestliže si myslíte, že jako chatu byste sami dům dostatečně nevyužili, není nic jednoduššího než ho nabídnout k pronájmu. Mnoho lidí ocení na své dovolené soukromí a zázemí. Mobilní dům je tedy skvělou moderní alternativou k pobytu na chalupě nebo v penzionu. Výhodou pro vás je, že dům vám bude nejen dělat radost, ale zároveň také vydělávat.

Sežeňte stěhovací firmu

Asi vám je jasné, že mobilheim si sami za vlastním vozem jen tak nepřevezete. Je nutné sehnat firmu, která mobilní domy stěhuje. Většina firem je opravdu zkušená, přesto ocení vaší pomoc. Je vhodné, abyste z domu vyndali vše, co by se převozem mohlo rozbít, případně, abyste věci v domě dostatečně zajistili proti pádu a poškození.

 

Zajistěte okna i dveře. Nezapomeňte odmontovat vše, co by mohlo na domě překážet. Máme na mysli případné antény, satelit nebo třeba komín. Tyto věci raději převážejte uvnitř domu nebo úplně sólo. Pokud vás řidič požádá, buďte mu nápomocni při nakládání domu na vůz. Díky vaší součinnosti vše půjde mnohem jednodušeji.

 

Myslete na papírování

Stěhování není jen o tom sbalit věci tak, aby se nerozbily a následně je zase vybalovat. S novou adresou vás čeká také kolečko po úřadech a dalších institucích. Je velký rozdíl, zda měníte pouze přechodnou adresu nebo trvalé bydliště. Zatímco u přechodné adresy stačí změnit jen doručovací adresu, s trvalým bydlištěm je to složitější. To je pochopitelně třeba nahlásit všude.

 

Změna trvalého pobytu je nutná hlásit v zaměstnání (pokud ho neměníte stejně jako bydliště), dále na poště, v bance, pojišťovně i na správě sociálního zabezpečení. Nutné bude také vyměnit si doklady jako je občanský nebo řidičský průkaz. Změna by se měla promítnout také v technickém průkazu. Myslete na to, že některé z těchto změn jsou zpoplatněné. Ohlásit nové bydliště byste měli také svému operátorovi a veškerým lékařům.

 

Zatímco některé instituce lze obvolat, jinam budete muset zajít osobně. Osobně je nutné si vyřídit změnu na dopravním odboru kvůli technickému a řidičskému průkazu i na odboru, kde vám vystaví nový občanský průkaz. Osobně budete muset pravděpodobně i na operátora, tam se však vydejte až s novým dokladem. Banky většinou vše řeší přes internetové bankovnictví, na pojišťovny také stačí informace zaslat online.