Nárok na volno při stěhování

Nárok na volno při stěhování má každý z nás. Věděli jste to? Za jakých podmínek vás zaměstnavatel musí uvolnit z práce a na jak dlouho?

Nárok na volno při stěhování máte ze zákona

Každý z nás, kdo se stěhuje, dobře ví, jak složité a leckdy nepříjemné situace tato činnost přináší. Naštěstí nás tak trochu chrání zákoník práce, který umožňuje každému, kdo se stěhuje, požádat svého zaměstnavatele o volno.

Zákoník práce v § 199 definuje nejrůznější překážky v práci, kdy nám zaměstnavatel musí poskytnout pracovní volno a to ve stanovených případech, včetně náhrady mzdy. Okruh těchto překážek včetně minimální doby uvolnění z práce stanovila vláda nařízením č. 590/2006 Sb. Mimo stěhování sem patří i svatba, narození dítěte, úmrtí v rodině, lékařské prohlídky nebo problémy s dopravou.

Nárok na volno při stěhování máme dva dny, další dny závisí na domluvě

V případě, že se stěhujete, máte právo na volno a to na dobu nezbytně nutnou, nejdéle se rozumí doma dva dny – pokud jde o změnu bydliště u zaměstnance, který má vlastní bytové zařízení a stěhuje se ze své vůle. Zákoník práce upřesňuje toto ustanovení benevolentněji – dle něj může být volno poskytnuto i na delší dobu, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem dopředu domluví.

Jak si zařídit volno pro stěhování

  • Při stěhování požádejte svého zaměstnavatele o volno, na které máte nárok
  • ze zákona máte až dva dny volna na přestěhování
  • pokud potřebujete více času, požádejte svého nadřízeného o další dny pro stěhování
  • zvažte, zda se vám vyplatí neplacené volno, nebo zvolíte raději vybrání dovolené
  • skvělým způsobem, jak ušetřit peníze i čas, je stěhování o víkendu

Nárok na volno při stěhování je i není placené

Potřebujete volno na stěhování? Pak existují dvě možnosti, od kterých se odvíjí to, zda vám zaměstnavatel volno proplatí či nikoli. Pokud se stěhujete ze své vlastní vůle, nárok na náhradu mzdy vám nepřísluší. Pokud se však stěhujete z důvodu přeřazení na jiné pracoviště a musíte se tam i přestěhovat, máte nárok na placené volno a to v plné výši vaší mzdy.

V případě se stěhujete z vlastní vůle, je výhodnější, vzít si pro stěhování dovolenou. Tak budete mít den proplacený. Další variantou je, nechat stěhování na víkend. Naši profesionální stěhováci pracují každý den v týdnu, včetně svátků. Proto není žádný problém, jednat si naše stěhovací služby Dymas s.r.o. a ušetřit si nejen čas pro letní dovolenou s vaší rodinou, ale také peníze.

Zavolejte nám pro předběžnou kalkulaci
nebo rovnou zadejte poptávku a domluvte si detaily stěhování.