8 věcí, které je dobré udělat po přestěhování

Stěhování Brno

Stěhování do neznámého a nového města může být náročné. Můžete být dezorientovaní. Často se dostaví pocit samoty. Pocit, že na toto místo vlastně nepatříte. Prvotní pocity pochopitelně pomůže překonat hlavně čas. Ani prvotní období na novém místě však nemusí být těžký. Důležité je uspořádat si čas. Nejprve totiž budete muset vybalit. Až poté poznávat nové místo, nové lidi. Zajistit si zdravotní péči a zjistit další věci.

Stěhování Brno

  • Uspořádejte si svůj nový domov

Po přestěhování je obvykle nový domov plný krabic a tašek. V první fázi je tedy dobré poskládat nábytek a začít vybalovat věci. Je to sice trochu náročná práce, ale určitě vás hřeje pocit, že už brzy budete mít všechno za sebou a vytvoříte pro sebe a svou rodinu oázu klidu. Důležité je si vše dobře zorganizovat. Připravte si seznam úkolů a jednotlivé položky si šrktejte. Získáte tak parádní přehled.

 

Vybalování samozřejmě nemusíte zvládnout najednou, ale doporučujeme si ho naplánovat během prvního týdne v novém domově. Pokud ho budete odkládat, už se vám do něj chtít vůbec nebude. Čím déle budou méně potřebné věci zůstávat v krabicích, tím méně se vám bude chtít je vůbec rozdělávat. Dost možná po čase zjistíte, že spoustu věcí vůbec nepotřebujete.

 

  • Vydejte se na procházku do okolí

Okolí nového domova je třeba pečlivě prozkoumat. Vydejte se tedy s rodinou na průzkumnou cestu. Poznávejte blízké okolí vašeho domu. Zjistitě, kde je nejbližší obchod, kam zajít na kávu nebo kudy se vydat na procházku do přírody. Nebo se zkrátka jen projděte všemi směry, abyste poznali okolí.

 

  • Nezapomeňte na změnu adresy

Bez ohledu na to, jestli jste se přestěhovali jen do jiné části města nebo třeba na druhou stranu republiky, je třeba nahlásit změnu adresy. A to takřka všude. Na poště je možné si zpočátku domluvit přeposílání zásilek na novou adresu, nicméně na důležité instituce je dobré změnu nahlásit hned. Vaši adresu by měli mít lékaři, zaměstnavatel a v případě dětí samozřejmě také školská zařízení. Adresu byste však měli nahlásit také pojišťovnám nebo bance. Vše bude jednodušší, pokud jste si zřídili datovou schránku. V takovém případě by vám většina důležitých dopisů měla chodit právě do ní. Vy tak nemusíte mít stres s tím, zda jste novou adresu nahlásili opravdu všude. V případě, že na nové adrese budete mít i trvalé bydliště bude potřeba samozřejmě vyměnit veškeré doklady. Udělejte to bezodkladně. Předejdete tak problémům.

 

  • Výběr školky a školy pro děti

Pokud máte děti školního věku, je dobré jim novou školu zajistit již před stěhováním. Pokud to však z nějakého důvodu nebylo možné, udělejte to co možná nejrychleji. Pokud vás teprve nástup do školky nebo školy čeká, máte výhodu. Můžete po přestěhování zjistit, jaké jsou v místě možnosti. Navštívit jednotlivá zařízení a rozhodnout se, kam vaše dítě bude docházet. Nezapomeňte, že k zápisu budete potřebovat různé dokumenty. Ředitelé škol vám jistě se vším ochotně poradí.

 

  • Najděte celé rodině vhodné lékaře

S lékaři to pravděpodobně nebude úplně jednoduché. Pokud jste hledání lékařů nestihli před stěhováním, začněte s tím co nejrychleji. Především děti by měly mít péči zajištěnou opravdu bezodkladně. Zeptejte se na místním úřadě nebo poproste o spolupráci a pomoc s hledáním lékařů vaší pojišťovnu. Ta vám musí poskytnou seznam lékařů, kteří přijímají. Jestliže máte specifické požadavky na lékaře, pak je dobré zjistit si situaci od místních. Poptat se můžete osobně nebo na sociálních sítích, kde jsou obvykle skupiny každého většího města. V každém případě si také zjistěte, kde je nejbližší nemocnice, zda v ní funguje pohotovost a kam se například obrátit s akutní bolestí zubů. Kdo je připraven není překvapen.

 

  • Myslete také na své zvířecí mazlíčky

Stěhování nemusí být složité jen pro lidi. Dotknout se může také zvířecích mazlíčků. Určitě na ně tedy nezapomínejte. Důkladně jim připravte jejich nové místo. Dejte na něj oblíbené hračky, původní misku a svému zvířecímu mazlíčkovi se také dostatečně věnujte. Je důležité mazlíčkům ukázat, že vám na nich také záleží. Hrajte si s nimi. Nenechávejte je pokud možno z počátku o samotě. V případě zvířecího lékaře asi nemusíte tolik spěchat jako v případě lékaře pro lidi, nicméně není od věci zjistit, kde je nejbližší veterina, případně která veterinární klinika v okolí je dobrá v poměru cena a výkon. Nikdy nevíte, kdy se vám tato znalost bude hodit. V případě, že máte doma pejska si také nezapomeňte zjistit, jak je to s místními poplatky za psy.

 

  • Navštivte místní obecní úřad

Pokud se nestěhujete do nájmu, kde se většina služeb hradí majiteli bytu, pak je nutné také dojít na místní obecní úřad a zjistit, jak to v místě vašeho nového bydliště chodí. Pravděpodobně budete muset uhradit poplatek za popelnice, dále se informujte o tom, jak je to s tříděným odpadem a zda je v místě sběrný dvůr.  Nezapomeňte se zeptat, jak je to s platbou vody a zda ji chodí někdo zapisovat. Někdy se tyto informace dozvíte z webu obce, ale mnohem lepší je vše zjistit osobně. Úřednice vám dá třeba navíc i další informace, které se vám mohou hodit.

 

  • Seznamte se s novými sousedy

Stěhování znamená, že v okolí většinou nikoho neznáte. Prvním krokem je seznámit se se sousedy. Představte se jim nebo je rovnou pozvěte na kávu nebo grilování. Možná se z vás stanou dobří přátelé. A pokud ne, alespoň poznáte, s kým máte čest. Nové známé a přátele si můžete získat při návštěvě dětského hřiště, místní restaurace nebo při návštěvě sportovních utkání. Vztahy se dobře navazují také na kulturních akcích všeho druhu. Ať už jde o dětský den, ples nebo třeba oslavy města. A samozřejmě můžete zjistit, kde se sdružují lidé s podobnými zájmy a přidat se k nim. Staňte se členem zdejšího klubu nebo začněte chodit na lekce jógy v sousedství. V každém případě nezapomínejte ani na své staré přátelé. Ať už jsou jakkoliv daleko, alespoň jednou za čas se můžete navštěvovat.