5 tipů, jak se odstěhovat po dlouhém vztahu

Rozchod vždycky bolí. Pokud navíc nastane po dlouhodobém vztahu a dlouhém společném soužití, nese s sebou mnohem více než jen pocity. Traumatickou záležitost samozřejmě komplikuje nutnost stěhování. Někdy se po rozchodu stěhuje jeden z partnerů, jindy se stěhují oba. Často je třeba rozdělit si společně pořízené věci, v případě dětí se navíc rozhoduje o jejich péči. A pak je nutné vyřešit organizaci samotného stěhování. Stěhování po dlouhodobém vztahu je ultimátní zkouškou. Problematickou situaci vám pomůže zmírnit těchto pět tipů, jak se odstěhovat po rozchodu nebo po rozvodu.

Jednejte rozhodně

Konec vztahu znamená, že se vy nebo váš partner budete muset odstěhovat z místa, kde jste do té doby spolu žili. Případně se budete muset vystěhovat oba. Hlavním úkolem je v té chvíli zařídit přesun co možná nejdříve. Není vhodné nenapravitelně přerušený vztah protahovat společným soužitím. Další soužití po rozchodu by mohlo vytvářet dramatické scény. Pokud tedy ještě nemáte zařízené nové bydlení, zkuste se na pár dní ubytovat u přátel nebo u rodiny. Případně si můžete zaplatit hotel nebo penzion. Vše je rozhodně lepší, než setrvávat v původním domově.

Komplikace může nastat, pokud jste se rozhodli od partnera odejít a on rozchod zcela odmítá. V takovém případě bude nutné se odstěhovat tajně. Stěhování si v takovém případě naplánujte na dobu, kdy partner nebude doma. Poté požádejte o pomoc přátelé nebo rodinu. Ideální je, pokud je přesun je lokální. Sbalíte věci do pár krabic najednou a nikdo si ničeho nevšimne. Na pomoc si samozřejmě můžete zavolat také profesionální stěhováky.

Rádi zpracujeme nezávaznou kalkulaci stěhování či vyklízení

Dohodněte se, kdo si co nechá

Pokud jste se přestěhovali do bytu partnera, pravděpodobně je většina věcí v něm jeho a vy si budete odnášet jen své osobní věci. V případě, že jste svůj byt nebo dům vybavovali společně, je třeba si věci rozdělit mezi vás oba. Ideální je rozdělit majetek rovnoměrně. Nejlepší je nebýt v takových situacích příliš chamtiví. Vezměte si věci, které opravdu milujete. Věci, na kterých vám opravdu záleží. Tahat s sebou velké a těžké kusy nábytku nedává příliš velký smysl.

Je jasné, že některé věci mohou mít sentimentální hodnotu pro vás oba. Pokud vztah skončil opravdu špatně, nebude jednoduché si takové věci rozdělit. V takových případech může být zdravý úsudek zatemněný. Pro každého z vás pak může být fér něco jiného.

V případě sporu o konkrétní věc je vždy lepší ustoupit než nechat hádku eskalovat. Samozřejmě je vhodné udělat kompromis. Ok, když já tobě nechám tuto věc, vezmu si zase tuto. To je fér, že ano? Myslete také na to, že každá věc vám bude připomínat minulost. Pokud tedy máte možnost pořídit si věci nové, raději to udělejte. Není nic horšího než se každý den dívat na hodiny, které jste vybírali společně ve chvíli, kdy vám bylo nádherně nebo každý den jíst z talíře, který jste dostali jako svatební dar od tchýně s tchánem. Takové věci by vám pravděpodobně neustále mlčky připomínaly životní nezdar.

V případě, že se opravdu o majetku nedokážete dohodnout a má větší hodnotu, bude ideální oslovit právníka a nechat si poradit. Případně se jím nechat zastupovat. Počítejte však s tím, že soudní tahanice trvají poměrně dlouhou dobu.

Požádejte rodinu nebo přátelé o pomoc

Odstěhovat se po dlouhodobé vztahu může být opravdu náročné. Emoce s vámi pravděpodobně cloumají a logické přemýšlení je v tu chvíli někde v dálce. Určitě se vám tak bude hodit podpora rodiny nebo nejlepších přátel. Ujistěte se, že jste oslovili osoby, kterým důvěřujete a požádejte je o pomoc.

Rodina nebo přátelé vám mohou pomoci nejen s fyzickým stěhováním, ale také s psychickou stránkou věci. Budou pro vás oporou. A dost možná za vás budou nějakou chvíli také logicky a racionálně přemýšlet. Budou pro vás jakousi morální podporou. Dost možná vám také dokáží poradit, co máte dělat dál. Věřte, že sdílená starost je poloviční starost.

Právní rada může pomoci

Jestliže jste s partnerem měli děti, pak bude jednou z nejdůležitějších věcí domluvit se na starosti o ně. Pokud budete oba rozumní, můžete se zatím domluvit mezi sebou, u koho děti budou a kolik bude druhý partner přispívat peněz. Domluvit se můžete také na návštěvách a dalších věcech. Mnohdy však domluvy nefungují nebo nefungují příliš dlouho. Pak je vždy lepší se obrátit na právníka a na soud, který na základě vašich požadavků a zjištěných skutečností určí, kdo bude mít děti v péči a také určí styk s druhým s rodičů. Pravděpodobně dojde také k určení výše alimentů.

Myslete vždy na to, že děti by se v žádném případě neměly tahat do války mezi vámi. Na prvním místě by mělo být dobro vašich dětí. Udělejte vše, co je ve vašich silách, abyste nekonaly impulzivně. Snažte se přemýšlet racionálně a také vše dětem vysvětlit úměrně k jejich věku. Pokud jsou děti dostatečně velké, snažte se jich zeptat také na jejich názor, ke kterému může přihlédnout i soud. Hlavně děti nezkoušejte ovlivňovat.

Najměte si důvěryhodné stěhováky

Pokud máte opravdu velkou spoustu věcí, nemusí stačit pomoc vašich blízkých. V takovém případě je tu možnost najmout si profesionální stěhovací firmu. Profesionálové dokáží pracovat opravdu rychle a efektivně. Pomoci vám mohou s těžkými nebo křehkými předměty. Oceníte je při stěhování pračky, ledničky nebo třeba těžkého hudebního nástroje jako je piano. Pří výběru stěhovací firmy dejte na reference. Nezapomeňte se dohodnout na přesný termín, čas i cenu. Vše je dobré mít naplánované předem.